BAİBÜ'nün Sanal Kampüsü Bolucell nedir?

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nin Sanal Kampüsü Bolucell nedir? Ne işe yarar? Ne için kullanılabilir? Hepsini gelin beraber inceleyelim.

Bolucell tek kanal üzerinde birden çok işlem yapabilme olanağını taşır.

 

Günümüzde kitle iletişim araçlarının ne denli yaygınlaştığı ile ilgili sıkıcı bir girizgah yapmayacağız... Ama öyle... Sosyal medyanın başını çektiği bu araçların kullanılmadığı tek bir alan yok ki söyleyebilelim. Her sosyal medya alanının da kendi uzmanlıkları var elbette... ''Pekala sayın yazar, bu alanların hepsinin bir arada olduğu bir uygulama yok mu? Sene olmuş 2022 yahu!'' cümlesini duyar gibiyim. İşte tam da bu sebepten başladık yazımıza sayın okurum... Onun adı Bolucell.

 

Diyelim ki bir arkadaşınız güzel bir fotoğrafınızı çekti... Aklınıza ilk gelecek olan şey instagrama girmek ve söz konusu güzel fotoğrafınızın diğer insanlar ile paylaşılmasını sağlamaktan sonra görevinizi ustalıkla tamamlamış oldunuz. Farklı bir örnekten gidelim... Çok beğendiğiniz bir şarkı sözü ve ayrı kaldığınız bir sevgiliniz olsun... Şarkı sözünü aldınız twitter'a girdiniz ve söz konusu göndermeli şarkı sözünü tweet attınız ve bir görevi daha tamamlamış oldunuz... Peki... Dikkat ettiniz mi sayın okurum? Söz konusu uygulamaları bir arada kullanmadınız. İşte tüm bunların bir arada kullanılabileceği Bolucell isimli platformumuzu sizlere sunuyoruz. Unutmadan söylemeliyim ki elbette twitter'a girip fotoğraf da paylaşabilirsiniz veya instagrama attığınız postlara güzel bi şarkı sözü açıklaması da yazabilirsiniz ama ne kadar yapıyoruz bunu hiç düşündünüz mü? Yani demem o ki artık uygulamaların kendi özerk uzmanlık alanları oluşmuş durumda herkes yapacağı eylemi tek bir uygulama üzerine atfediyor ve bu hepimiz için geçerli bir hal almış vaziyette...

 

Uygulamaların özerk alanlarını tek bir bünyede hayat veren Bolucell üzerinden bir çok işlem yapabilirsiniz. Fotoğrafınızı yükleyip açıklama yazısı yazabilir, bunlara beğeni ve yorum alabilirsiniz. Gece ders çalışmaktan beyni yakıp okulu bırakmamak için diğer kullanıcılardan tavsiye alabileceğiniz bir yazı dahi paylaşabilirsiniz... Bolu şehrinde yakın zamanda gerçekleşecek konserleri öğrenebilir ve site üzerinden konsere gidecek insanlarla toplu bir katılım sağlayabilirsiniz.

 

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi öğrencilerinin hayat verdiği bu platformda ortak paydanın üniversite olması, insanların sosyalleşebilmeleri üzerindeki en büyük etken olduğunu düşünmekteyiz. Bolucell üzerinden yapabileceğiniz her işlem, diğer kullanıcıların da üniversite öğrencisi olması nedeniyle anlaşılabilir hale geliyor. Örneğin gece saat 4 sularında Medeni Hukuk vizesini kara kara düşünüp Bolucell yoluyla bir siteminizi paylaştınız... Bunu yalnızca öğrenci çevresi görebileceğinden aslında herkesin bir konuya ortak olmasını sağlıyorsunuz.

 

Bu platforma hayat veren sizlersiniz bizler yalnızca bir takım yazılımlarla uğraşıyoruz. Sahi ben de bu konuda bir sitem yazısı paylaşacağım sayın okurum. Üniversite hakkında olmasa da garipsemeyin olur mu?...


Oğuzcan Gündüz

1 Blog posts

Comments